ព្រូដិនសលកម្ពុជា បានចាប់ដៃគ្នាជាមួយធនាគារឯកទេសវីង និងក្រុមហ៊ុន CHEVRON ដើម្បីលើកកម្ពស់សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍តាមដងផ្លូវ
ខេត្តកណ្ដាល (ថ្ងៃទី ៣០ ឧសភា ២០១៩) : ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជា បានសហការជាមួយធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត និងក្រុមហ៊ុន CHEVRON​ ដើម្បីបរិច្ចាគរនាំងសុវត្ថិភាពចំនួន ៧0ផ្ទាំង ដល់សាលារៀនចំនួន ១៧ នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីលើកកម្ពស់សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ដល់សិស្សានុសិស្សនៅកម្ពុជា។
បើតាមតួលេខក្នុងឆ្នាំ ២០១៨ គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ឆក់យកជីវិតមនុស្សជាង ១៥០០ នាក់។ បញ្ហាគ្រោះថ្នាក់​ចរាចរ បានក្លាយជាបញ្ហាប្រឈមមួយសម្រាប់សង្គមកម្ពុជា។ គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ក៏បានបណ្តាលឱ្យមនុស្សរាប់ពាន់នាក់រងរបួសនិងទទួលពិការភាពផ្នែករាងកាយ ដែលទាំងនេះបានជះជាផលប៉ះពាល់ដល់លទ្ធភាពរបស់ជនរងគ្រោះ ក្នុងការប្រកបការងារនិងជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ។ យោងតាមអ្នកជំនាញ ប្រទេសកម្ពុជាបានបាត់បង់រហូតដល់ ៤00 លានដុល្លារជារៀងរាល់ឆ្នាំ ជាលទ្ធផលនៃគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍មកលើបញ្ហាហិរញ្ញវត្ថុរបស់ក្រុមគ្រួសារ និងប្រទេសជាតិទាំងមូល។
ការបរិច្ចាគរនាំងសុវត្ថិភាពនេះ គឺជាផ្នែកមួយនៃកម្មវិធីវិនិយោគសហគមន៍របស់ក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសលកម្ពុជា ក្នុងការ​ចូលរួមលើកកម្ពស់សុវត្ថិភាពកុមារកម្ពុជា ក្នុងអំឡុងពេលធ្វើដំណើរពីផ្ទះទៅសាលារៀន និងពីសាលារៀនទៅផ្ទះ។ ទាំងនេះក៏ដោយសារតែកុមារទាំងអស់ ជាធនធានមនុស្សជំនាន់ក្រោយ និងជាអ្នកដឹកនាំនាពេលអនាគតដ៏សំខាន់សម្រាប់ប្រទេសជាតិ។ កុមារជាង ៥000 នាក់ រស់នៅក្នុងខេត្តកណ្តាល ត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីសកម្មភាពនេះ តាមរយៈការដាក់រនាំងសុវត្ថិភាពនៅលើផ្លូវធំៗ នៅជុំវិញសាលារៀនរបស់ពួកគេ។
លោក David Nutman​ នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសលកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា "ការបរិច្ចាគនេះ គឺស្របតាមការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ក្រុមហ៊ុន ក្នុងការលើកកម្ពស់សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ និងជួយកាត់បន្ថយអត្រាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នៅទូទាំងប្រទេស។ កុមារគឺជាសសរស្តម្ភដ៏សំខាន់នៃអនាគតរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ហើយការការពារសុវត្ថិភាពរបស់ពួកគេ នឹងជួយដល់ការអភិវឌ្ឍន៍ជាយូរអង្វែងនិងប្រកបដោយនិរន្តរភាព សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា។"
មានប្រសាសន៍នៅក្នុងពិធីបរិច្ចាគរនាំងសុវត្តិភាព ដែលបានប្រារព្ធធ្វើឡើងនៅ សាលាបឋមសិក្សាទេពប្រណម្យ លោក ឈុន វឌ្ឍនៈភក្តី នាយកផ្នែកអាជីវកម្មសហគ្រាស នៃធនាគារឯកទេសវីង បានបង្ហាញថា "វាគឺជាកិត្តិយស​មួយ​សម្រាប់ធនាគារ ក្នុងការចូលរួមក្នុងសកម្មភាពទំនួលខុសត្រូវសង្គមមួយនេះ។ ធ្វើការរួមគ្នាដើម្បីកម្ពុជា គឺជាគោលជំហររបស់ធនាគារ ហើយគោលជំហរនេះរមែងស្ថិតនៅក្នុងសកម្មទំនួលខុសត្រូវសង្គមរបស់យើងលើវិស័យ​មួយចំនួនរួមមាន៖ អក្ខរកម្មផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ សហគ្រិនភាព ការអប់រំ និងបរិស្ថាន។ វីង ជឿជាក់ថាគម្រោងរនាំងសុវត្ថិភាពមួយនេះ នឹងរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ ក្នុងការកសាងអនាគតសម្រាប់កុមារកម្ពុជា។"
លោក សម សុវត្ថារ៉ា តំណាងក្រុមហ៊ុន CHEVRON ប្រចាំនៅកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា "យើងមានមោទនភាព ក្នុងការចូលរួមក្នុងគម្រោងសកម្មភាពទំនួលខុសត្រូវសង្គមមួយនេះ ដោយសារសុវត្ថិភាពតាមដងផ្លូវ គឺជាសសរស្តម្ភមួយ នៃក្រុមហ៊ុនកាល់តិច។ យើងមានការប្តេជ្ញាចិត្តយ៉ាងមុតមាំ ក្នុងការធានាការធ្វើដំណើរដោយរលូននិងមានសុវត្ថិភាព មិនត្រឹមតែសម្រាប់អ្នកបើកបរម៉ូតូរបស់យើងទេ ប៉ុន្តែសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់មិនថានៅទីក្រុងធំ ៗ ឬនៅតាមបណ្តាខេត្តនានា។ ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនមួយដែលជឿជាក់លើការការពារមនុស្សនិងបរិស្ថាន ការការពារកុមារកម្ពុជាមានន័យថាការការពារអនាគតនៃប្រទេសកម្ពុជាទាំងមូល។"

Prudential Cambodia Joins Hand With Wing and Chevron to Promote Road Safety
KANDAL PROVINCE (30 May, 2019) - Prudential Cambodia has joined hands with Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank and Chevron to donate 70 road safety barriers to more than 17 schools across Cambodia, with an aim to promote road safety among school children in the Kingdom.
With more than 1,500 traffic fatalities recorded in 2018, traffic accidents continue to be a serious safety issue as well as a major social problem in Cambodia. Traffic accidents also result in thousands of injuries and physical disabilities which may affect the victims’ prospects for work and ability to make a living. According to industry experts, Cambodia suffer losses of up to $400 million every year due to damages caused by traffic accidents, affecting the financial well-being of families and the country as a whole.
The donation is part of Prudential Cambodia’s country-wide community investment programme to safeguard the safety of Cambodian children, the country’s next generation and future leaders, during their journey between home and school. More than 5,000 school children in Kandal province are expected to benefit from this donation, which will see physical road barriers being placed on major roads around their schools.
“The donation is in line with the company’s commitment to promoting road safety and helping reduce traffic accidents across the Kingdom. Children are a key pillar of Cambodia’s future, and protecting their safety helps support the long-term and sustainable development of our country,” said Mr. David Nutman, Chief Executive Officer of Prudential Cambodia.
At the donation event which took place at Tepbronom Primary School, Mr. Vattanak Phakdey Chun, Enterprise Business Director of Wing said that the bank is honored to take part in this CSR project. “’Working Together for Cambodia’ is the bank’s CSR motto, and this motto is lived out through our scope of CSR activities, which include financial literacy, entrepreneurship, education, and the environment. Wing believes this road safety barrier project will make significant contributions to building a greater future for Cambodian children,” he added.
Mr. Sovathara Som, representative of Chevron Cambodia says, “We are proud to be part of this CSR project as road safety is one of the core pillars of Caltex. We have a strong commitment to ensuring a smooth and safe journey not only for our motorists but for all Cambodians, whether in main cities or in the provinces. As a company that believes in protecting people and environment, safeguarding Cambodia’s children means safeguarding future of the country.