ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជា សម្រេចបាននូវកំណើនផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដ៏រឹងមាំ និងតែងតែផ្ដល់ការគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍន៍ និងភាពរីកចម្រើនសម្រាប់កម្ពុជា
ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជា បានប្រកាសពីកំណើនហិរញ្ញវត្ថុដ៏រឹងមាំរបស់ក្រុមហ៊ុន ខណៈពេលដែលក្រុមហ៊ុនតែងតែបន្តបេសកកម្មរយៈពេលវែងរបស់ខ្លួនក្នុងការជំរុញកំណើននៃបរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជាការវិនិយោគលើសមត្ថភាពផ្នែកឌីជីថល និងធ្វើជាអាជីវកម្មប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវខ្ពស់។
ព្រូដិនសលកម្ពុជា ដែលជាក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសុខភាព ទទួលបានលទ្ធផលលើទឹកប្រាក់បុព្វលាភធានារ៉ាប់រងចំនួន ៦៥ លានដុល្លារ ដែលស្មើនឹងកំណើន ៤% នៃប្រាក់ចំណូលធៀបនឹងឆ្នាំ ២០២០ បើទោះបីជាជំងឺកូវីដ-១៩ មានការរីករាលដាលខ្លាំងក៏ដោយ។ ជាលទ្ធផល ទ្រព្យសកម្មសរុបក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់ក្រុមហ៊ុន បានកើនឡើងដល់ ២៥៩ លានដុល្លារ។
លោក Sanjay Chakrabarty អគ្គនាយកនៃក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “លទ្ធផលហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២១ នេះ បានសបញ្ជាក់ឱ្យឃើញពីភាពរឹងមាំនៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ក៏ដូចជាភាពជោគជ័យនៃផែនការយុទ្ធសាស្ត្រចែកចាយជាពហុបណ្ដាញរបស់ក្រុមហ៊ុន និងការបង្កើតផលិតផលធានារ៉ាប់រងដែលតម្លៃសមរម្យសម្រាប់គ្រប់តម្រូវការរបស់អតិថិជន”។
ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជា បានជួយប្រជាជនកម្ពុជាក្នុងការការពារ និងធានាអនាគតហិរញ្ញវត្ថុរបស់ពួកគេគ្រប់ស្ដានភាពនៃជីវិតប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគេ។
លោក Sanjay Chakrabarty បានបន្ថែមថា៖ “យើងប្តេជ្ញាក្នុងការធ្វើឱ្យប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់អាចមានលទ្ធភាពទទួលបានការថែទាំសុខភាព និងសេវាធានារ៉ាប់រងដែលមានតម្លៃសមរម្យ។ ដើម្បីសម្រេចបាននូវគោលដៅរួមនេះជាមួយអតិថិជន ដៃគូអាជីវកម្ម និងសហគមន៍របស់យើង យើងបាននឹងកំពុងវិនិយោគលើអនាគតរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ជាពិសេសលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពយុវជនលើប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ”។
ការបង្កើនភាពងាយស្រួលក្នុងការទទួលបានសេវាធានារ៉ាប់រង
ចាប់តាំងពីការបង្កើតក្រុមហ៊ុនឡើងនាឆ្នាំ ២០១៣ ការជំរុញបរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា គឺជាបេសកកម្មចម្បងមួយសម្រាប់ព្រូដិនសលកម្ពុជា។ បន្ទាប់ពីមួយទសវត្សរ៍ក្រោយមក នាថ្ងៃនេះ អត្រានៃការប្រើប្រាស់សេវាធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតបានកើនឡើងដល់ ០.៥% នៃចំនួនប្រជាជនសរុប ដែលកត្តានេះបានបង្ហាញពីសក្ដានុពលនៃកំណើនជាបន្តបន្ទាប់សម្រាប់វិស័យនេះ។
ឧបសគ្គទូទៅធំបំផុតពីរចំពោះការទិញធានារ៉ាប់រងសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា គឺការចំណាយ និងភាពងាយស្រួលនៃការទិញ។ ព្រូដិនសល បាននឹងកំពុងដោះស្រាយបញ្ហានេះ តាមរយៈការផ្តល់ជូននូវផលិតផលធានារ៉ាប់រងតាមបែបឌីជីថលដ៏សាមញ្ញ និងមានតម្លៃសមរម្យដែលមានតម្លៃចាប់ពី ១០ ដុល្លារប៉ុណ្ណោះក្នុងមួយឆ្នាំ។
កម្មវិធីសុខភាពលើទូរស័ព្ទ Pulse ដែលដំណើរការដោយប្រព័ន្ធបញ្ញាសិប្បនិមិត្តរបស់ព្រូដិនសល អាចឱ្យអតិថិជនធ្វើការទិញផលិតផលធានារ៉ាប់រងមួយចំនួនរបស់ក្រុមហ៊ុន ប្រកបដោយភាពងាយស្រួល និងមិនចាំបាច់ចំណាយពេលយូរ។ កម្មវិធីសុខភាព Pulse ក៏បានជួយឱ្យព្រូដិនសលអាចធ្វើការអនុម័តលើការផ្ដល់ជូនសំណងជូនអតិថិជនបានកាន់តែឆាប់រហ័ស ដែលធ្វើឱ្យអតិថិជនអាចប្រើប្រាស់សំណងនេះបានទាន់ពេលវេលានៅពេលដែលពួកគេត្រូវការបំផុត។
លោក Sanjay Chakrabarty បានបន្ថែមថា៖ “ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតឈានមុខគេ យើងចង់ដើរតួនាទីយ៉ាងពេញលេញរបស់យើងក្នុងការធ្វើឱ្យប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់ទទួលបានការធានារ៉ាប់រងដែលមានតម្លៃសមរម្យ។ បច្ចេកវិទ្យាបានជួយយើងក្នុងការផ្ដល់សេវាថែទាំសុខភាព និងគ្រប់គ្រងទ្រព្យសម្បត្តិរបស់ពួកគេ​តាមរយៈទូរស័ព្ទ ជាមួយនឹងការចំណាយទាប"។
លើសពីនេះ ក្រុមហ៊ុនបានប្រើប្រាស់ផែនការយុទ្ធសាស្ត្រចែកចាយជាពហុបណ្ដាញ ដែលអាចផ្តល់ឱ្យអតិថិជននូវជម្រើសជាច្រើនក្នុងការទិញផលិតផលធានារ៉ាប់រងរបស់ខ្លួនដោយប្រើបណ្តាញដែលពួកគេពេញចិត្ត។ អតិថិជនអាចស្វែងរកការប្រឹក្សាពីទីប្រឹក្សាធានារ៉ាប់រងរបស់ក្រុមហ៊ុនដែលមាននៅតាមសាខាទាំង ២៦២ របស់ធនាគារអេស៊ីលីដា នៅទូទាំងប្រទេស ឬអាចទាក់ទងដោយផ្ទាល់តាមរយៈកម្មវិធីទូរស័ព្ទ ឬគេហទំព័ររបស់ក្រុមហ៊ុន។
នាពេលថ្មីៗ​នេះ ក្រុមហ៊ុន​កំពុង​ត្រៀម​ដាក់​ដំណើរការ​ម៉ាស៊ីន​លក់​ធានា​រ៉ាប់រង​របស់​ខ្លួនដែល​ជាដំណោះស្រាយប្រកបដោយភាព​ច្នៃប្រឌិត​ថ្មី​បំផុត​ដែល​ក្រុមហ៊ុន​បាន​បង្កើតឡើងសម្រាប់​ទីផ្សារ។ ម៉ាស៊ីនទាំងនេះគឺដូចជាបញ្ជរស្វ័យប្រវត្តិដែលអនុញ្ញាតឱ្យអតិថិជនអាចទិញផលិតផលធានារ៉ាប់រងបានយ៉ាងងាយស្រួលពីទីតាំងជាច្រើន។ ក្រុមហ៊ុន​នឹង​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរការ​ម៉ាស៊ីន​ទាំងនេះ​ ​ចាប់ពី​ខែកក្កដា​នេះ​តទៅ​។
ការវិនិយោគលើសមត្ថភាពផ្នែកប្រព័ន្ធឌីជីថល
ព្រូដិនសល បានប្តេជ្ញាចិត្ត និងវិនិយោគក្នុងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពផ្នែកប្រព័ន្ធឌីជីថលសម្រាប់វិស័យហិរញ្ញវត្ថុនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា តាមរយៈការផ្តល់មូលនិធិដល់គំនិតផ្តួចផ្តើមជាច្រើនដែលបង្កើតឡើងដោយសមាគមហិរញ្ញវត្ថុ និងបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា (CAFT) ក៏ដូចជាការរៀបចំកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍លើការបណ្តុះគំនិត និងជំនាញផ្នែកប្រព័ន្ធឌីជីថលសម្រាប់និស្សិតផងដែរ។
ព្រូដិនសលកម្ពុជា បានធ្វើជាម្ចាស់ឧបត្ថម្ភកម្មវិធីធំសម្រាប់កម្មវិធី CamTech Summit កាលពីឆ្នាំ ២០២១ ដែលកម្មវិធីនេះបានបង្ហាញពីវិស័យបច្ចេកវិទ្យា-ហិរញ្ញវត្ថុ (Fintech) និងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាដែលកំពុងរីកចម្រើនរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ជាមួយនឹងវាគ្មិនក្នុងស្រុក និងអន្តរជាតិជាង ៧៥ រូប។
ព្រូដិនសល បានយល់ព្រមផ្ដល់មូលនិធិដើម្បីអនុញ្ញាតការចូលទៅកាន់វេទិកា Application Programming Interface Exchange លើប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត បន្ទាប់ពីមានកិច្ចព្រមព្រៀងដ៏សំខាន់មួយដែលត្រូវបានចុះហត្ថលេខារវាង ASEAN Financial Innovation Network និង CAFT។
គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះត្រូវបានរៀបចំឡើង ដើម្បីជួយដល់វិស័យបច្ចេកវិទ្យា-ហិរញ្ញវត្ថុ (FinTech) របស់កម្ពុជាក្នុងការពង្រីកសមត្ថភាពលើសពីការទូទាត់ប្រាក់ និងអាចចូលទៅដល់ផ្នែកឥណទានសម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់ ការគ្រប់គ្រងទ្រព្យសម្បត្តិ និងបច្ចេកវិទ្យាសម្រាប់សុខភាព។
លោក Sanjay Chakrabarty ក៏បានលើកឡើងទៀតថា៖ “ព្រូដិនសល គឺជាអ្នកត្រួសត្រាយផ្លូវក្នុងវិស័យសុខភាព និងសេវាធានារ៉ាប់រងតាមបែបឌីជីថលនៅទូទាំងអាស៊ី។ យើងពិតជាមានមោទនភាពដែលបានដើរតួយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពផ្នែកឌីជីថលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាកន្លងមក”។
ដើម្បីធានាថា ប្រទេសកម្ពុជាមានធនធានមនុស្សគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីជំរុញការផ្លាស់ប្តូរនៃវិស័យឌីជីថលនេះ ព្រូដិនសលកម្ពុជា បានរៀបចំកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញលើផ្នែកបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) សម្រាប់និស្សិតសាកលវិទ្យាល័យចំនួន ៣០ រូប មកពីសាកលវិទ្យាល័យចំនួន ៧ កាលពីខែតុលា ឆ្នាំ ២០២១។ និស្សិតមានឱកាសសិក្សាពីគោលគំនិតមូលដ្ធានរបស់ប្រព័ន្ធបញ្ញាសិប្បនិម្មិត AI ក៏ដូចជាទទួលបានជំនាញថ្មីៗ និងជម្រុញចំណង់ចំណូលចិត្តរបស់ពួកគេដើម្បីបន្តការសិក្សាលើអាជីពក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍។
ការវិនិយោគសម្រាប់សហគមន៍កម្ពុជា
ក្នុងនាមជាអាជីវកម្មប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវខ្ពស់ ព្រូដិនសល បានធ្វើការវិនិយោគលើអនាគតរបស់ប្រទេសកម្ពុជាតាមរយៈការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដល់គម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសំខាន់ៗ ក៏ដូចជាការសហការជាមួយអង្គការអភិវឌ្ឍ និងមនុស្សធម៌នានាផងដែរ។
ក្រុមហ៊ុន​បានធ្វើការវិនិយោគក្នុងទំហំទឹកប្រាក់ ​៥ ​លាន​ដុល្លារ ​សម្រាប់​ការ​សាងសង់​ព្រលាន​យន្តហោះ​អន្តរជាតិ​តេជោ​ក្នុង​ខេត្តកណ្តាល។ ការវិនិយោគនេះនឹងជម្រុញដល់ការអភិវឌ្ឍលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធក្នុងវិស័យសាធារណៈនាពេលអនាគត និងជួយពន្លឿនកំណើនវិស័យទេសចរណ៍របស់កម្ពុជា។
ព្រូដិនសល ក៏បានចាប់ដៃគូជាមួយអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា ដែលជាអង្គការអភិវឌ្ឍន៍ និងមនុស្សធម៌ឈានមុខគេមួយរបស់ពិភពលោក ដើម្បីអនុវត្តគំនិតផ្តួចផ្តើមលើគម្រោងសាលារៀនសុវត្ថិភាព នៅកម្ពុជា តាមរយៈការផ្តល់ឧបករណ៍លាងដៃដោយប្រើឈ្នាន់ជើង ដើម្បីពង្រឹងសុវត្ថិភាពទប់ទល់នឹងជំងឺរាតត្បាតនៅកម្ពុជា។
មិនតែប៉ុណ្ណោះ ព្រូដិនសលក៏បានចាប់ដៃគូជាមួយអង្គការមិនស្វែងរកប្រាក់ចំណេញ គឺអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ី (AIP) លើកម្មវិធី ”វិធានការសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍” (Safe Step) ដែលមានគោលបំណងក្នុងការកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់លើផ្លូវថ្នល់ តាមរយៈវិធីសាស្រ្តក្នុងការអនុវត្តយុទ្ធនាការដ៏មានប្រសិទ្ធភាព ដែលរួមមាន ការអប់រំសម្រាប់យុវជន និងឪពុកម្តាយ ការកសាងសមត្ថភាពគ្រូបង្រៀន ការចែកចាយមួកសុវត្ថិភាពគុណភាពខ្ពស់ ការកែប្រែតំបន់សាលារៀន និងការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងដែលជំរុញដោយសហគមន៍។
លោក Sanjay Chakrabarty បានបន្ថែមថា៖ “ក្នុងនាមជាអាជីវកម្មប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវខ្ពស់ ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសល មានមោទនភាពក្នុងការចូលរួមចំណែកលើការអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសកម្ពុជា ក៏ដូចជាការជួយដោះស្រាយបញ្ហារបស់សហគមន៍។ យើងសង្ឃឹមថាយើងនឹងអាចបន្តការងារល្អៗនេះ ហើយក៏នឹងទន្ទឹងចង់ឃើញលទ្ធផលប្រកបដោយផ្លែផ្កាជាមួយសហគមន៍របស់យើងទាំងអស់គ្នា”។
តាមរយៈការផ្តល់ជូននូវផលិតផលគ្រប់តម្រូវការរបស់អតិថិជន ការអភិវឌ្ឍន៍លើទេពកោសល្យ និងការវិនិយោគក្នុងសហគមន៍ជាបន្តបន្ទាប់ ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជា បានជួយប្រជាជនកម្ពុជាក្នុងការការពារ និងធានាអនាគតហិរញ្ញវត្ថុរបស់ពួកគេគ្រប់ស្ដានភាពនៃជីវិតប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគេ។ ដើម្បីអានបន្ថែមអំពីក្រុមហ៊ុន និងរបាយការណ៍ហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២១ សូមចុចទីនេះ

Prudential Cambodia achieves strong growth
The life and health insurance provider collected $65 million in premiums, a 4% revenue growth over 2020 despite COVID-19 headwinds. As a result, its total assets under management increased to $259 million.
Sanjay Chakrabarty, CEO of Prudential Cambodia said the 2021 financial results showcased the strength and resilience of Cambodia’s economy as well as the success of the company’s multi-channel distribution strategy and affordable insurance solutions for diverse customer needs.
Prudential Cambodia helps Cambodians protect and secure their financial futures through different facets of their everyday lives.
“We are committed to making healthcare and insurance accessible and affordable for all Cambodians. We have been investing in the future of Cambodia, particularly in infrastructure and developing digital capabilities in the financial sector, to realize this goal with our customers, partners, and community together” said Sanjay Chakrabarty.
Making insurance more accessible
Advancing financial inclusion in Cambodia is a driving mission for the company since its establishment in 2013. Today, a decade later, life insurance penetration has increased to 0.5% of the population, which highlights the continued growth potential for the industry.
Two of the most common barriers to insurance purchase for Cambodians are cost and convenience of purchase. Prudential is addressing this by offering simple and affordable digital insurance products starting at as low as $10 per year.
The company’s flagship artificial intelligence-powered health and wealth management mobile app, ‘Pulse’, enables customers to purchase most life insurance policies within five minutes at the point of sales. Pulse also helps assess and approve claims more quickly, providing customers with timely access to funds when they need them most.
“As a leading insurer, we want to do our part and ensure insurance is accessible and affordable for all Cambodians. Technology is making it possible for all health and wealth services to be available to customers via their phones at a lower cost,” said Sanjay Chakrabarty.
In addition, the company has adopted an omnichannel approach providing customers with multiple options to purchase its insurance products using their preferred channels. Customers can seek advice from one of ACLEDA Bank’s 262 branches across the country, through the insurer’s consultants, directly through its app/website, or a combination of these channels.
Most recently, the company is gearing up to launch its Insurance Selling Machine as the latest innovative solution the company has brought to the market. These machines which are like kiosks allow customers to purchase insurance policies conveniently in more locations. The company will be rolling out these machines in July.
Investing in digital capacity
Prudential has committed and invested in developing digital capacity in the financial sector of Cambodia through funding several initiatives launched by the Cambodia Association of Finance and Technology, as well as hosting student development programs nurturing their digital concepts and skills.
The company was the title sponsor of the 2021 flagship CamTech Summit, showcasing Cambodia’s emerging and accelerating Fintech and Tech sectors with more than 75 local and international speakers.
Prudential also agreed to underwrite fees to access the cloud-based open Application Programming Interface Exchange platform after a landmark agreement was signed between the ASEAN Financial Innovation Network and CAFT.
The initiative is designed to help Cambodia’s FinTech sector to expand beyond payments and into consumer credit, wealth management, and health technologies.
“Prudential is a pioneer in digital health and insurance across Asia. We are proud to have played a key role in supporting the development of digital capabilities in Cambodia throughout the year,” commented Sanjay Chakrabarty.
To ensure Cambodia has the workforce to drive this digital transformation, Prudential hosted its Artificial Intelligence Bootcamp for 30 university students from seven universities in October 2021. Students had the opportunity to learn basic AI concepts, acquire new skills and ignite their passions to pursue a career in the tech and innovation field.
Investing in Cambodia’s community
As a responsible corporate citizen, Prudential also invests in Cambodia and its future by financing critical infrastructure projects, as well as partnering with development and humanitarian organizations.
The company has invested $5 million in the construction of Techo International Airport in Kandal Province. The investment will both increase future public sector infrastructure issuances and help accelerate Cambodia’s tourism sector growth.
Prudential has also partnered with one of the world’s leading development and humanitarian organizations, Plan International​ Cambodia, to implement the Safe School initiative in Cambodia by providing pedal-operated handwashing stations to bolster Cambodia’s pandemic resilience.
The Safe Steps initiative also partnered with the non-governmental organization AIP Foundation to reduce road trauma by funding a proven integrative approach which includes, youth and parents’ education, teacher capacity building, high-quality helmet distribution, school zone modification, and community-driven awareness programs.
“As a responsible corporate citizen, Prudential is proud to contribute to the development of Cambodia as well as assist to address community issues. We hope to continue the good work and are keen to see the strong results with our community together,” said Sanjay Chakrabarty.
With the company’s inclusive product offerings, talent development, and continued community investment, Prudential Cambodia helps Cambodians protect and secure their financial futures through different facets of their everyday lives. To read more about the company and its 2021 results click here.